Navigácia

Obsah

Divadelní ochotníci venovali matkám hru Kubo

Typ: ostatné
Takmer na celom svete sa druhú májovú nedeľu oslavuje matka. V Dúbravách si ich uctili nielen deti z materskej školy a starostka obce pani Elena Grňová, nedeľné popoludnie im spríjemnil aj divadelný súbor Nádej hrou Jozefa Hollého Kubo.

Súbor si v minulosti väčšinov volil komediálne žánre, pri ktorých divák pookrial a oddýchol si. Preto sa celý súbor s novou hrou musel trochu popasovať. Najskôr sa nedarilo obsadiť niektoré mužské roly z dôvodu pracovnej vyťaženosti. Potom chýbali ochotníčky do ženských rolí. Jedna ochotníčka pracuje v Hlohovci a na skúšky si musela prispôsobiť pracovné smeny. Dvaja prichádzali z Detvy. Mladé matky i manželský pár sa ponáhľali zo skúšok k svojim deťom. Veru, kadejako sa to miešalo a do posledných aprílových dní sa skúšalo len po častiach. Nejakým zázrakom sa to nakoniec podarilo sceliť a hra bola na svete.

Nie je jednoduché vracať sa k starej klasike. Kubo je divadelná hra, kde hlavnú úlohu stvárnil legendárny národný umelec Jozef Kroner. V ostatných postavách sme na televíznych obrazovkách mali tiež možnosť vidieť ďalších známych umelcov. Napodobniť ich je pre ochotníka veľmi ťažké. Preto sa o tom ani nepokúšali.

Skrátenú verziu divadelnej hry naštudovali v réžii Jána Seleckého. O scénu a kostýmy sa postaral Ján Smutný.

Herec Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene, Ján Selecký režíroval V Dúbravách viacero divadelných hier, ale na toto obdobie isto dlho nezabudne. Boli chvíle, keď si myslel, že to zbalí. Nakoniec vydržal a ochotníci s ním. Chcem sa im touto cestou všetkým úprimne poďakovať.

Zvolensko - podpolianske noviny č. 21/ r.2017

Autor : Helena Gajdošová


Vytvorené: 15. 3. 2019
Posledná aktualizácia: 21. 3. 2019 17:47
Autor: