Obsah
Poloha a prírodné pomery

Prírodné pomery
Pôdne pomery
Pôdne podmienky veľmi úzko súvisia so substrátovými podmienkami. V území sa prevažne vyskytujú kambizeme typické, ale aj pseudoglejové. Výrazne sú aj zastúpené fluvizeme typické, ale aj glejové. Vysoký podiel predstavujú pôdy bez skeletu a hlboké, vo vyšších polohách stredne až silno skeletnanté, stredne hlboké, ale aj plytké. Z hľadiska zrnitosti prevládajú stredne ťažké pôdy (hlinité), ale aj ťažké (ílovitohlinité). Pôvodnými vegetačnými spoločenstvami bli kvetnaté bukové a jelšové lesy a smrekové a smrekovo-jedľové lesy. V súčasnosti sú najdôležitejšími lesnými drevinami smrek, jedľa a buk. Odlesnená krajina má dobré zastúpenie rozptýlenej krovinnej zelene na pseudoglejoch.
Hydrologické pomery
Územím pretekajú štyri vodné toky - Želobudský potok, Kamenná, Hradná, Dúbravský potok. Tieto sa po cca 5 km vlejú pri Pstruši už ako Hradná do Slatiny. Hydrologickú os riešeného územia predstavuje potok Hradná, aj so svojim umelým kanálom. Odvodňuje najmä lokality s rozptýleným osídlením (Trnavy, Iviny). V centrálnej časti katastrálneho územia plní aj funkciu zavlažovaciu. Celá trasa toku je sprevádzaná dostatočne mohutnou brežnou vegetáciou plniacu funkciu, okrem iných, aj funkciu vodoochrannú. Východnú časť katastra odvodňuje Dúbravský potok a západnú časť Želobudský potok. Oba toky sú lemované mohutnou brežnou vegetáciou, s podobnou funkciou ako potok Hradná. Vodné toky majú však charakter eróznych tokov, prevládza erózna činnosť na akumulačnou.
Klimatické podmienky
Klimatické podmienky určujú vybrané klimatické hodnoty. Z klimatického hľadiska väčšina k.ú. Dúbravy patri do mierne teplej oblasti, mierne teplého, mierne vlhkého, pahorkatinového až vrchovinového okrsku s júlovými teplotami v rozmedzí ≥ 16 °C s počtom letných dní, kedy je teplota ≥ 25 °C menej ako 50. Kotlinová chladná klíma tu prechádza do horskej chladnej, až studenej klímy, vlhkej až veľmi vlhkej, s malou inverziou teplôt. Priemerný ročný úhrn zrážok je v rozmedzí 700 - 800 mm, s rastúcou tendenciou smerom k Poľane. Katastrálne územie je zo západu relatívne otvorené, čo sa prejavuje na priemernej častosti smerov vetra. Prevažujú severozápadne až západné. Časté je však aj bezvetrie, takmer 43 %. Najrýchlejšie, resp. najsilnejšie sú vetry severozápadné, najslabšie severovýchodné.